S14

Mobil vedľa postele je vysoko nebezpečná vec

Mnoho ľudí v dnešnej dobe zaspáva priamo s telefónom v ruke. Nemyslím to doslovne, avšak mnoho ľudí si v dnešnej dobe neuvedomuje rizíka zaspávania v blízkosti, alebo tesnej blízkosti, mobilného telefónu.No podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú tie rizika oveľa vačšie než si sami uvedomujeme.

V posteli

zdroj: https://plnielanu.zoznam.sk/mobil-ku-posteli-nepatri-viete-ako-a-v-com-vsetkom-vam-moze-skodit/

Mobily ovplyvňujú kvalitu spánku

Žiarenie mobilného telefónu má vplyv na prirodzený rytmus organizmu, tkzv. cirkadiánny rytmus ktorý trvá jeden deň a predstaviť si ho možeme ako ľudské biologické hodiny.Umelé elektronické svetlo počas noci vysiela do mozgu správu, na základe ktorej sa začnú produkovať neuróny, ktoré podporujú bdelosť. Tým pádom dochádza k poklesu melatonínu, čo je hormón ktorý podporuje spánok, ako aj jeho kvalitu.

Málo spánku zvyšuje riziko vzniku chorôb

Kvalitný spánok je základny pilier a predpoklad zdravia. Bez neho sa vystavujeme výšším rizikám chorob ako obezita, diabetes, hypertenzia a kardiovaskulárnych ochorení.

Váš mobil nepriamo vplýva na kvalitu vášho života z rôznych oblastí, ako napr.

Zhoršuje pamäť- nočné používanie vášho mobilu narúša tvorbu melatonínu, a tým aj váš spánkový režim, teda je pre vás tažšie zaspať.

Ovplyvňuje schopnosť učiť sa

Jeden z dôsledkov nedostatočného nočného spánku je, že sa vám môže ovela tažšie učiť.

Môže poškodiť vašu sietnicu

Výskum, ktorý sa zaoberal skúmaním pravidelného používania smartfónu počas nočných hodín, zistil, že svetlo z tohto zariadenia môže časom poškodiť vašu sietnicu.

Spúšťa vznik šedého zákalu (katarakty) -Pri skúmaní vplyvu svetla zo smartfónu vedci zistili, že celkovo môže poškodiť zrak a viesť až k vzniku katarakty, ktorá sa bude pomaly vyvíjať a časom zhoršovať.

 Spôsobuje nahromadenie neurotoxínov – Sú to chemické toxíny, ktoré poškodzujú nervové tkanivá a spôsobujú v tele zmätok a časom spôsobujú problémy so spaním.

 Zvyšuje riziko obezity

Ak máte nedostatok melatonínu, začnú vám chýbať aj iné hormóny, napríklad tie, ktoré majú na starosti kontrolu  hladu.

Takéto narušenie hormonálnej rovnováhy môže viesť k prejedaniu a následnému riziku vzniku obezity.

 Zvyšuje riziko vzniku rakoviny – Počas štúdií a výskumu sa preukázala spojitosť medzi potlačením tvorby melatonínu, nedostatkom spánku a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka a prostaty.

zdroj: https://www.badatel.net/tichy-zabijak-mobil-pred-spanim-pred-spanim-prinasa-tieto-zdravotne-rizika/

Why you shouldn't sleep with your phone near your head | Daily Army

zdroj obrázku: https://i.imgur.com/GiTlF1S.jpg

Opatrnosť nikdy nezaškodí

S mobilmi netreba preháňať. Pri ich používaní sa môžu objaviť aj iné zdravotné problémy – ako bolesti hlavy, alebo poruchy koncentrácie, či zraku.

Buďte preto v tomto smere opatrní a používajte ich s rozumom.

Pridaj komentár