S14

Medová torta s orechmi

V dnešnom článku by som vám chcela predstaviť jeden z mojich obľúbených sviatočných dezertov. Hodí sa nielen ako narodeninová torta, ale tiež aj k Vianociam. Pre maškrtníkov aj na bežný deň 🙂

Budeme potrebovať:

Na cesto: 200g práškového cukru, 3 vajcia, 3 lyžice medu, 70g masla, 1 čajovú lyžičku sódy bikarbony, 500g hladkej múky

Na plnku: 150-200g mletých orechov, 750ml mlieka, 250g práškového cukru, 300g masla, 75g maizeny, rum, 1 balík vanilkového cukru, ríbezľový lekvár, čokoládovú polevu

Postup:

  1. Vajcia, cukor, med a maslo si vymiešame nad parou do husta. Pridáme sódu bikarbonu a miešame ďalej do zhustnutia. Odstavíme z ohňa, pridáme preosiatu múku, zmiesime na cesto a rozdelíme na 6 dielov.
  2. Každý diel osobitne rozvaľkáme na ľahko pomúčenej pracovnej doske, premiestnime do vymastenej tortovej formy s priemerom 26cm a upečieme. Po upečení necháme vychladnúť a naplníme plnkou.
  3. Plnku si pripravíme vymiešaním masla a práškového cukru do peny. Mlieko s vanilkovým cukrom a s maizenou za stáleho miešania uvaríme do zhustnutia a necháme vychladnúť. Po vychladnutí po častiach pridávame do vymiešaného masla. Podľa chuti pridáme rum a prešľaháme aby bola plnka hladká.
  4. Prvý diel cesta potrieme plnkou, posypeme mletými orechmi, uložíme druhý diel, potrieme plnkou a posypeme orechmi. Pridáme tretí diel, ktorý si potrieme ríbezľovým lekvárom, položíme štvrtý a piaty diel – každý potretý plnkou a posypaný orechmi. Navrch uložíme posledný diel cesta.
  5. Vrch a aj boky torty potrieme zvyšnou plnkou, posypeme orechmi a zaťažené necháme odstáť v chlade. Povrch torty polejeme rozpustenou čokoládovou polevou.

Dúfam, že som vám dodala inšpiráciu a spravila chuť na tento sladký dezert a vyskúšate si ho aj vy doma. Tak príjemné prežitie sviatkov a vidíme sa v ďalšom recepte!

(Zdroj: https://dobrejedlo.pluska.sk/recepty/medova-torta-orechmi-sladsi-januar-ani-nemoze-byt

Medová torta s orechmi: Sladší január už ani nemôže byť
https://dobrejedlo.pluska.sk/recepty/medova-torta-orechmi-sladsi-januar-ani-nemoze-byt

Pridaj komentár