S14

League of legens

League of Legends skrátene lolko je online hra pre viacerých hráčov, ktorá je inšpirovaná známou mapou DotA (Defense of the Ancients) v hre Warcraft III: The Frozen Throne. Ide o hru typu free to play s podporou tzv. mikroplatieb. Pre platformu Windows bola vyvinutá štúdiom Riot Games.Táto hra patrí do žánru MOBA (multiplayer online battle arena) a je pomerne hardvérovo a strategicky/mechaniky  náročná.

Hra bola oznámená dňa 7. októbra 2008 a spustená 27. októbra 2009.V súčasnosti Riot Games spravuje mnohé servery EUNE (EÚ Sever a Východ), EUW (EÚ západ), NA (Severná Amerika), OCE (Oceánia), LAS / LAN (Južná a Severná Latinská Amerika), RUS (Rusko), TR (Turecko) . BR (Brazília) CN (Čína), TW (Taiwan), GARENA (Singapur), JPN (Japonsko) a KR (Južná Kórea). Pre nás Slovákov a Čechov je prijateľne kvôli pingu hrať na Eune a tí lepší sa ide otestovať na server kde sú prevažne kvalitnejší hráči EUW.

Proti sebe sa postavia dva tímy a každý ma 5 hráčov (5vs5) . Každý si zvolí svojho hrdinu a každý v tíme má svoju úlohu 

„AP carry“ – hrdina, ktorý je schopný spôsobiť veľké poškodenie pomocou svojich spellov .

AD carry“- najsilnejší hrdina zvyčajne až v late game ,ktorý spôsobuje poškodenie prevažne autoattacmi .

support“-sa snaží čo najviac pomáhať AD carry robí víziu.

Jungler“ – pohybuje s v Jungli , kde získava zlato a skúsenosti z neutrálnych príšer a snaží sa pomôcť ostatným linkám.

Tank“ – iniciuje boj s enemy teamom vydrží veľa poškodenia a preto by mal tvorit front line každého team fightu

League of Legends Summoners Rift Map with Notations
Zdroj :https://www.esportstalk.com/blog/eli5-league-of-legends-guide-23576/

Cieľ hry je zničiť nepriateľskú základňu a zabrániť nepriateľskému tímu v zničení vašej. Prvý tím má farbu modrú a druhý červenú. Na linkách (hlavné trasy spájajúce základne) sa stretávajú nielen hrdinovia, ale aj tzv. „minioni “ (menšie slabé jednotky, ktoré chodia po rovnakých trasách , ktorí sa objavujú pravidelne vo veľkých množstvách. V základni je Nexus (komu sa podarí zničiť Nexus protivníka, vyhráva), Inhibitor (keď zničí tím nepriateľský Inhibítor, vyvolá tzv. Super Minionov, ktorí sú oveľa silnejší ako tí obyčajní), tzv. „spawning pool“ (Vyvolávacie miesto, kde sa hrdinovia objavujú na začiatku hry alebo po zabití) a obchod (tu si hráči nakupujú predmety, ktoré zvyšujú hrdinovu bojaschopnosť). Po linkách sú rozostavané veže. Veže slúžia ako obrana pred nepriateľským tímom a pôsobia nepriateľskému tímu masívne poškodenie. Ďalšie dôležité objekty na mape, o ktoré sa zvádzajú súboje sú Baron Nashor, Drak a Rift Herald. Baron Nashor je najsilnejší objekt v hre, objaví sa po 20. minúte. Po zabití jedným tímom mu poskytne silný bojový bonus. Rif Herald je na mieste Barona pred 20. minútou, poskytuje podobný bonus, ale len jednému hráčovi. Drak je v spodnej časti rieky. Podľa toho, koľkokrát ho daný tím zabil, im dá jeden z trvalých bonusov.

Každá hra je rozdelená na 3 časti early game fáza kde sa väčšinou nič nedeje a len sa zabíjajú minioni a zbierajú goldy okolo 20tej minúty začína mid game fáza a to sa začína bojovať o veže, drakov a posledná je late game fáza kde sa bojuje o barona oba tými čakajú na chybu aby mohli ukončiť hru

Stratégia výhry

Hráč sa snaží farmit z bezpečia minionov a nevyťahovať sa moc za pomýlený stred linky aby ho bolo ťažšie ohroziť zo strany junglera ale ak je agresívny alebo si verí že dôkaze zabiť nepriateľa sám tak to môže skúsiť ale riskuje že zomrie ale taktiež môže získať náskok a zničiť nepriateľa .

Ocenenie v hre

Sú len dve prvé je first blod čo znamená ze hráč dosial prvý kill v hre a druhý je multi kill čo je keď zabije hráč 2,3,4 alebo piatich hráčov čo je najžiadanejšie pre hráča .

Mimo hru

Je hráč v kliente kde si môže kúpiť nove postavy,skiny tvoriť si runy a písať si s kamarátmi a poprípade čaká v loby .

Runy

Runy sú pridané bonusy hrdinov, rozdelené na 5 typov: Precision (presnosť), Domination (dominancia), Sorcery (kúzla), Resolve (odhodlanie), Inspiration (inšpirácia). Pri každom je na výber jeden keystone z troch (po slovensky hlavný kameň; najdôležitejší bonus) a 3 ďalšie z 9 menších bonusov. Každý hrdina má na výber jeden hlavný a jeden sekundárny strom z daných piatich. Pri sekundárnom strome si hrdina vyberá 2 z možných 9 menších bonusov.

Zdroj:https://sk.wikipedia.org/wiki/League_of_Legends

MD

Pridaj komentár