P14

“Rúška, ruky, rozostupy”

Pandémia, ktorej mnohí ľudia nepredpovedali dlhú životnosť, “oslavuje” v novembri prvé výročie. Počas jedného roka postihlo nové ochorenie celý svet a ovplyvnilo život miliardám ľudí.

“Rúška, ruky, rozostupy” – heslo, ktoré ľudstvo už rok sprevádza v tejto pandemickej situácii. 17. novembra 2019 bol zaznamenaný vôbec prvý prípad nákazy novým koronavírusom. Aj keď už ubehol rok od prvého prípadu, Covid-19 je naďalej našou dennou súčasťou.

Ako sme na tom ?

V súčasnosti je vo svete evidovaných viac ako 55 miliónov prípadov. Vďaka neustálej starostlivosti lekárov po celom svete, počet vyliečených presiahol číslo 38 miliónov, čo je viac ako polovica zo všetkých infikovaných pacientov. Najvyššia úmrtnosť bola zaznamenaná u ľudí starších ako 80 rokov, ohrození sú avšak všetci. Doposiaľ vírus zabil viac ako 1,3 milióna ľudí.

WHO Coronavirus Disease (COVID-19) Dashboard | WHO Coronavirus Disease ( COVID-19) Dashboard
Covid-19 vo svete
https://www.google.com/search?q=covid+19+vakc%C3%ADna&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi5-JDhwb7tAhVSDGMBHZwtCIEQ_AUoAXoECAQQAw&biw=1517&bih=730#imgrc=GzaWPVYx3J4GpM

Karanténa spomalila šírenie Covid-19, ale odrazilo sa to na úpadku ekonomiky. Podnikatelia sa za každú cenu snažili vymyslieť spôsob ako neskrachovať. Hospodárstvo krajín, ktoré koronavírus nezasiahol do veľkej miery sa z pandémie postupne spamätávajú. No krajiny, ktoré vírus zasiahol podstatne viac, zostanú ešte dlho značne zadlžené z dôvodu vysokých nákladov spojených s pandémiou a nulovým ziskom z cestovného ruchu.

Väčšina štátov začínala koncom mája zmierňovať opatrenia a otvárať hranice. Výnimkou boli Spojené štáty, v ktorých počet obyvateľov nakazených koronavírusom stále stúpal. Situácia sa počas leta vyvíjala viac než dobre. Situácia sa však zmenila na jeseň – prišla druhá vlna pandémie. Jej návrat vedci predpokladali a preto vedeli, že treba urýchlene konať. Zatiaľ čo počas prvej vlny Taliansko a Španielsko hlásili rekordné úmrtia, druhá vlna úmrtnosť pacientov zmiernila. Naopak, krajiny, ktoré prvú vlnu zvládli dobre, prekonali denné rekordy pozitívnych prípadov. Medzi nimi aj Slovensko a Česko.

Vakcína by mala byť dostupná začiatkom roku 2021

Slovensko má zakontrahovaných 2,44 milióna dávok vakcín proti novému koronavírusu. Vakcíny budú na Slovensku pre každého obyvateľa zadarmo, bez doplatkov, nebudú povinné a budú na dobrovoľnej báze.

Vakcína proti koronavírusu | Aktuality.sk
Vakcína od farmaceutickej spoločnosti
Pfizerhttps://covid19.who.int/

Európska komisia (EK) schválila v stredu (11. novembra 2020) v poradí už štvrtú zmluvu o nákupe vakcín proti ochoreniu COVID-19. Najnovšia zmluva s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer stanovuje počiatočný nákup 200 miliónov dávok vakcín v mene všetkých členských štátov EÚ a tiež možnosť požiadať o dodanie ďalších 100 miliónov dávok.

Zdroj : https://www.interez.sk/prvy-pripad-identifikovali-u-55-rocneho-muza-dnes-je-to-presne-rok-co-sa-po-prvykrat-objavil-novy-koronavirus/?fbclid=IwAR1DOOWP4ZNIbUBpLP2vsyuF2vREdCvgTlYvVrHKgz_JHiiJNbz4YadJPcY

BG

Pridaj komentár