U14

Ilúzia výberu

Človek, inteligentný tvor snažiaci sa naplňiť všetky svoje potreby v priebehu života až príliš často narazí na otázky, ktoré sa nakrátko alebo aj na dlhšiu dobu udomácnia v jeho mysli a mnohé z nich nikdy nebudú zodpovedané.

Time Is An Ilusion by Chandrak on Amazon Music - Amazon.com
Zdroj: https://m.media-amazon.com/images/I/91va7Tw2KDL.SS500.jpg

Každý z nás sa s veľkou pravdepodobnosťou ocitol minimálne raz v situácii, kedy mu hlavou prebehla myšlienka o existencii predpísaného osudu. V situácii, kedy sa všetko javilo ako vopred stanovené, naplánované a úplne mimo dosahu nášho pričinenia.

Osud, či slobodná vôľa? Jedno nepriamo vylučuje to druhé, nikdy nie úplne. Myslím si, že ľudská myseľ nie je pripravená na to, aby bola schopná pochopiť aká je pravda. Náš mozog analyzuje všetky možné situácie a následky, ktoré z nich plynú. Práve to nám dáva ilúziu výberu.

Ako vieme, že rozhodnutie, ktoré sme vyhodnotili za najsprávnejšie, nebolo už dávno predurčené k tomu, aby sme ho učinili? Nevieme. Naša myseľ je limitovaná v určitom priestore tak, ako je naše vedomie zanedbateľným zhlukom ničoho na časovej priečke vesmíru.

Myslíme si, že máme kontrolu a v skutočnosti sa možno len slepo vezieme cestou osudu. Znie to absurdne, ale ak sa nad tým zamyslíte, je celkom možné, že bez ilúzie výberu by ľudstvo zaniklo. Prečo by mal tak nepodstatný výkyv existencie, ktorý predstavuje náš život, plnohodnotne a naozaj rozhodovať? Každé rozhodnutie vytvára následky nie len pre nás, ale týka sa i mnohých ďalších. Dar slobodnej vôle by bol v takom prípade prológom skazy.

Zdroj: LB

LB

Pridaj komentár