Jedlo, víno, hudba a atmosféra Talianska na pár dní aj u nás? Počas tohto obdobia by si to asi želal nejeden z nás. O čo vlastne ide a kde takýto zážitok môžete okúsiť na vlastnej koži?

Oficiálne logo festivalu Viva Italia (dostupné na: www.vivaitalia.sk)

Nejeden popradčan a dokonca aj široké okolie pozná aké je to zacítiť chuť Talianska priamo v srdci Popradu. Už sedem rokov po sebe túto kultúru vniesol do ulíc festival Viva Italia. Aj napriek tomu, že všetci do poslednej chvíle dúfali, že sa festival bude konať aj tento rok, nepodarilo sa. Poďme si teda povedať niečo o tomto festivale a aj o tom, ako som sa k nemu dostala ja.

Prečo práve Taliansko?

To si asi povie nejeden z vás. Dôvodom je, že zakladateľom festivalu je pravý a nezapierateľný talian Fabio Bortolini. Všetci asi vieme aké je to odísť z domu a začínať niekde, kde zázemie nie je domáce. Preto sa Fábio rozhodol priniesť aj kúsok svojej kultúry do nášho malebného Popradu a dať ľuďom pocítiť, ako sa žije “u nich”.

Náš team Viva Italia 2017

Ako som sa k dianiu festivalu dostala ja?

Keďže som presne ten typ človeka, ktorý nezvládne sedieť doma a prepozerať sa pri telke až do spánku, stále som niekde musela byť. Už od svojich 14 rokov som aktívne dobrovoľničila na rôznych eventoch a vrámci mládežníckeho parlamentu som sa dostala aj k väčším aktivitám ako sú tie najkrajšie časti leta – festivaly. Prvé roky to boli len pomocné práce, rozdávanie letáčikov a pod. Nakoniec sa mi splnilo to, čomu sa venujem doteraz, a to hlavná organizácia týchto podujatí.

Čo takáto práca obnáša?

Aj keď mi možno niektorí nedajú za pravdu, zorganizovať niečo je ozaj zložitý proces. Nie je to len o nápade, ale samotná realizácia trvá celý jeden rok od skončenia jedného ročníka až po posledné minúty pred začiatkom ďalšieho. Sú to nespočetné hodiny príprav, pozývania zahraničných účastníkov, ale aj riešení kríz na poslednú chvíľu ako aj maličkých drobností práve na mieste a počas celého diania.

A prečo niečo takéto robiť?

Aj keď nie vždy je to len úsmevné a často sú takéto dni a situácie sprevádzané aj slzami..za tie usmiate tváre ľudí, ktorí často cestujú hodiny, aby sa zabavili na niečom čo ste pripravili je skvelý pocit. Nie vždy sa dá vyhovieť každému, ale aj o tom to je, prijímať kritiku a takýmito maličkými krokmi robiť veci každým rokom lepšie a lepšie.

Čo by sme radi urobili po týchto ťažkých časoch??

Nejeden z nás túži po tom odísť z tohto stereotypného sveta niekam preč a preskúmať nové kúty sveta, alebo sa len strednúť s priateľmi. Už dlho sa snažíme o to, aby koncept festivalu nebol len súčasťou leta v jednom meste, ale hneď niekoľkých na Slovensku. Či sa nám to podarí? Nevieme, ale veríme v to, a tešíme sa na všetkých nových ale aj stálych návštevníkov!