P14

Pes, ktorý lovil levy

Pýtate sa, aký pes by sa odvážil postaviť majestátnym levom? Je to rasa Rodézky ridžbek ( Rhodesian ridgeback).

Plemeno Rodézky ridžbek pochádza z južnej časti Afriky. Pri sťahovaní Európanov do Afriky v 16. a 17. storočí si priniesli so sebou aj psy, ktoré sa začali krížiť s domácimi a vznikla tak dnešná podoba RR.

Využívali ich pri love antilop, gazel a taktiež sa nebál postaviť leopardom a levom. Vďaka svojej rýchlosti, odvahe a vytrvalosti vedel levy vystopovať, dohoniť a následne zadržať až do príchodu lovca. Týmto si zaslúžil prezývku ” AFRICKÝ LEVÍ PES”.

Dnešného ridžbeka zaraďujeme medzi duriče a farbiare. Veľkoosť v kohútiku dosahuje 63-79 cm s váhou 35-50 kg. Telo pôsobí elegantne, symetrický, je svalnaté ale nie prehnane. Srsť je krátka a hustá, hnedej farby s odleskom červenej alebo žltej.

Povahovo disponuje vlastnosťami ako inteligencia, sebavedomie, obratnosť. Je veľmi hravý a prešibaný. Ku svojej rodine býva lojálny a obranársky. Ku cudzím je rezervovaný a obozretný, ale nie agresívny. V testoch agesivity psa na človeka dosiahol slabé výsledky, čo znamená, že rasa Rodézky ridžbek nezvykne útočiť na ľudí. Je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi.

Môžeme ho chovať aj v byte ak má počas dňa dostatok pohybu. Vyhľadáva ľudskú spoločnosť, takže nie je ideálne držať ho celé dni vo voliere na dvore. Je vhodný pre športovo založených ľudí a perfektný spoločník pri športoch ako behanie, bicyklovanie a nemá problém s niekoľko hodinovou turistikou.

Dnes je pes skôr rodinným spoločníkom. Vie sa však využiť v poľovníctve, záchranárstve a v rôznych psích športoch.

TS

Pridaj komentár