P15

Latte art – vytváranie obrázkov na kávu

Aké tajomstvá skrýva vytváranie obrázkov na povrch peny kávy ako sú Cappuccino a Latte Macchiato? Nie je v tom žiadne bosoráctvo. Ak máme správny postup a prístup k samotnej príprave kávy, všetko pôjde ako po masle.

Latte art je metóda prípravy kávy, ktorú vytvárame nalievaním našľahanej mikropeny do šálky s espressom a výsledkom je obrázok alebo vzor na povrchu samotnej kávy.

Pod “mikropenou” rozumieme jemne našľahané mlieko do formy “krému”, ktorého povrch je krásne lesklý a bez bublín.

Najdôležitejšie je mať k dispozícii správne ingrediencie ako kvalitnú zrnkovú kávu – ja osobne preferujem slovenskú značku kávy Ebenica konkrétne kávový blend Gurmano, ktorá má jemný podtón čokolády a Arabica s Robustou sú tu v pomere 80:20.

Samozrejme nesmie chýbať kvalitné mlieko na prípravu mikropeny. Ak sme pripravili dokonalú lesklú mikropenu a bez bublín pomocou parnej trysky na kávovare, môžeme sa presunúť na samotný “výtvor”.

Vo väčšej šálke máme prichystané práve dorobené espresso, ktorú držím v ľavej ruke a v pravej ruke držím jazzmin (konvičku) s našľahanou mikropenou. Pomalým krúživým pohybom nalievam mlieko do šálky, až kým sa mi nezačne objavovať biely vzor a ťahom ruky z neho vytvorím obrázok.

Pri príprave môžem použiť aj lyžičku alebo špeciálnu ihličku na detaily. S týmto postupom môžeme vytvárať obrázky od výmyslu sveta napr. kvietky, listy, srdiečka, medvedíkov a iné.

Na nasledujúcich fotografiách môžete vidieť výtvory z môjho osobného portfólia.

Vanessa P.

Pridaj komentár